Zmarli, lecz żywi w modzie.

Dzisiejsza moda mogłaby wyglądać zupełnie inaczej, gdyby nie największe nazwiska branży. Gabrielle Coco Chanel, Jeanne Lanvin, Christian Dior, Yves Saint Laurent, Gianini Versace czy Alexander McQueen zrewolucjonizowali branżę. Teraz już nie ma ich z nami, ale wspominamy ich największe osiągnięcia w świecie mody.

Jeanne Lanvin

Urodziła się 01.01.1867 roku w Paryżu. Jest uważana za jedną z najbardziej wpływowych projektantek, która tworzyła w latach 20. W tym okresie moda wchodziła w nowy okres - hitem były sukienki z obniżoną talią, chłopięce fryzury u kobiet, męskie fasony. A Lanvin lansowała całkowicie przeciwny styl. Projektantka zasłynęła z romantycznych taftowych sukien wieczorowych o szerokich spódnicach, które były rozpięte na stelażach. Jej projekty były inspirowane sylwetkami z XVIII i XIX wieku.

Gabrielle Coco Chanel

Chyba nie ma osoby, która nie znałaby domu mody Chanel. Obecnie jest to jedna z najpopularniejszych i najlepiej rozpoznawanych marek na świecie. Coco Chanel od początku budziła sporo kontrowersji i szybko zdobyła rozgłos. Urodziła się w 19.08.1883 w Saumur. Od 1915 roku zaczęła rewolucjonizować damską modę. Lansowała ubrania o prostych fasonach i pozbawione ozdób. Sama była miłośniczką lejących się dżersejów, mieszała styl sportowy z męskim i nosiła spodnie. Projektowała to, co sama lubiła nosić.

Jako pierwsza projektantka opatrzyła swoim nazwiskiem flakon perfum. Było to w 1921 roku i mowa oczywiście o słynnych Chanel No. 5. W 1926 roku stworzyła najpopularniejszą sukienkę - małą czarną. Wylansowała też sztuczną biżuterię. 

Dyrektorem artystycznym Chanel jest obecnie Karl Lagerfeld.

Christian Dior

Urodził się 21.01.1905 roku w Granville. Swoją karierę zaczął w 1935 roku. Wtedy sprzedawał projekty kapeluszy i sukni kilku domom mody. Gdy wybuchła II wojna światowa, został powołany do wojska.

W 1946 roku założył własny dom mody, a w 1947 roku odbył się pokaz jego pierwszej kolekcji. To był przełom w świecie mody. Po latach oszczędnego używania materiałów, skromności i prostoty w fasonach, Dior zszokował wszystkich swoim New Look - czyli sukniami, które podkreślały talie gorsetem oraz długą o obszerną spódnicą, sięgającą do połowy łydki i zamieszczoną na stelażach. To była namiastka luksusu i kobiecości. Dior nie szczędził tkanin i mimo że konstrukcje jego ubrań zostały uznane za regres, to jednak szybko podbiły rynek.

Yves Sainy Laurent

Urodził się 01.08.1936 roku w Oranie w Algierii. Gdy miał 17 lat  zaczął pracować w domu mody Dior. Stał się głównym projektantem, a po śmieci Christiana w 1957 roku stanął na czele jego domu mody.

Lata 60. i 70. przypadają na okres jego największych sukcesów już pod szyldem własnej marki. Yves Saint Laurent lansował krótkie skórzane kurtki i wysokie buty. Wprowadził tweedowe marynarki, a także ubrał kobiety w smoking, który wcześniej był zarezerwowany tylko dla mężczyzn.

Gianni Versace

Urodził się 02.1946 roku w Reggio Calabria. Był synem krawcowej, Franceski Versace, dlatego od początku swojego życia był związany z modą. Początkowo pomagał swojej mamie, a już jako 9-latek zaprojektował swoją pierwszą sukienkę!

W 1972 roku Gianni Versace zaczął pracować dla firmy Florentine Flowers, a potem był free-lancerem. Dopiero 2 lata później powstała jego pierwsza linia Complice, która stała się przełomem w jego karierze. W 1976 roku razem z bratem stworzył niezależną markę, a pierwsza kolekcja pod szyldem Versace została zaprezentowana w marcu 1978 roku.

Versace uwielbiał przepych i widowiskową modę. W jego kolekcjach często pojawiał się motyw krzyża oraz dopasowane krótkie sukienki w intensywnych kolorach. Obecnie jego marką zajmuje się siostra - Donatella Versace.

Alexander McQueen

Naprawdę nazywał się Lee McQueen i urodził się 17.03.1969 roku. Karierę zaczął w wieku 20 lat. Jego projekty były pełne przepychu, oryginalnych i awangardowych fasonów.  Jest twórcą dość dziwnych szpilek Lady Gagi w klipie do Bad Romance. Alexander McQueen w 1996 roku został projektantem domu mody Givenchy, a w 2001 pracował dla domu mody Gucci. Zmarł w 2010 roku. Popełnił samobójstwo.

zyły